Sticker Baskı Nedir?

sticker-baskı-etiket-çıkartma

sticker-baskı-etiket-çıkartmaSticker Baskı Nedir

Sticker Türkçe’de aynı zamanda etiket ve çıkartma olarak da anılır. Plastik, vinil veya kuşe kağıda baskı şeklinde elde edilir. Dekorasyon için veya daha farklı sebepler için kullanılabilir.

Sticker baskısı farklı şekillerde ve boyutlarda yapılabilir aynı zamanda renkleri ve tasarımları da büyük değişkenlik gösterir. Genellikle satılık ürünlerin üzerine yapıştırılırlar ancak bunun haricinde kağıtlara, dolaplara, defterlere, duvarlara, arabalara, pencerelere de sıkça yapıştırıldıkları görülür.

Bir nesnenin bir kelime veya fikirle tanımlanması gerektiğinde stickerlar çok yaygın olarak kullanılır. Bu ürünleri belirli bir şirketten geliyormuş gibi etiketlemek için ürünlere marka etiketleri yapıştırılabilir. Ayrıca, basit bir incelemeyle açıkça görülemeyecek olan ürünlerin özelliklerini tanımlamak veya bir baskı hatasını veya bir tür üründeki değişikliği, örneğin menşe ülke, bir ürünün bileşenlerinde değişiklik, raf ömrü tarihi veya telif hakkı bildirimi, böyle küçük bir değişiklik için önceden var olan ambalajı hurdaya çıkarmak zorunda kalmadan. Bir etiket dağıtıcısı genellikle yapışkan etiketi astarından veya destek bandından ayırmanın uygun bir yolu olarak kullanılır.

Tampon Stickerları

Otomobil tamponlarına yapıştırılan, manyetik ve kalıcı, tampon çıkartmaları adı verilen çıkartmalar, genellikle bireyler tarafından siyasi veya ideolojik nedenlere destek göstermenin bir yolu olarak kullanılır. Araç kaydının tanımlanması ve son servis ayrıntıları, çoğu araba ön camının iç kısmındaki iki çıkartma örneğidir. “Pencere etiketi” terimi, genellikle bir aracın dışına yapıştırılan ancak herhangi bir şeye yapıştırılabilen suya dayanıklı çıkartmaların aksine, bir aracın penceresinin içine yapıştırılan vinil etiketler için kullanılır.

Sticker Baskı Tasarımı

Çıkartmalar ayrıca scrapbooking sayfalarını süslemek için kullanılır. Bu amaçla satılan çıkartma çeşitleri arasında akrilik, 3D, karton, epoksi, kumaş, floklu, ışıltılı, kağıt, kabarık ve parşömen bulunur. Scrapbooking’in ilk günlerinde çıkartmalar çoğunlukla 2″x6″ sayfalarda satılırken, şimdi 6″x12″ ve hatta 12″x12″ boyutundaki sayfalar çok daha yaygındır.

Promosyon Etiket Baskısı

Promosyon ve siyasi kampanyaların bir parçası olarak sıklıkla dağıtılırlar; örneğin, ABD’deki birçok oylama bölgesinde, oy verme yerini terk eden seçmenlere, büyük ölçüde diğerlerine oy kullanmaları için bir hatırlatma olarak, bir bireyin oy verdiğini gösteren çıkartmalar verilir.

1970 yılında FIFA ile ortaklık kuran Panini, ilk olarak 1970 Dünya Kupası için bir Dünya Kupası çıkartma albümü üretti. Çıkartma toplama ve takas etme çılgınlığını başlatan o zamandan beri çıkartma toplama ve takas etme, özellikle genç nesil için Dünya Kupası deneyiminin bir parçası haline geldi. Birleşik Krallık gazetesi The Guardian, “Dünya Kupası çıkartmalarını değiştirme geleneği, 1970’ler ve 1980’ler boyunca bir oyun parkı demirbaşıydı” diyor.

Genellikle lastik yazısı olarak adlandırılan lastiklerin üzerine yapıştırılan çıkartmalar geçici veya kalıcı olabilir. Bunlar, arabanın görünümünü geliştirmek için isimleri heceler veya üzerlerinde grafiklere sahiptir.

Sticker Baskısı

Related Posts