Geleneksel Matbaa Baskı Türleri

matbaa baskı türleri

matbaa baskı türleri

Geleneksel matbaa baskı teknolojisi

Tüm baskı süreci, nihai çıktıdaki iki tür alanla ilgilidir:

Görüntü alanı (baskı alanları)

Görüntü olmayan alan (yazdırılmayan alanlar)

Bilgiler üretim için hazırlandıktan sonra (baskı öncesi adım), her baskı işleminin, görüntüyü görüntü olmayan alanlardan ayırmanın kesin yolları vardır.

Geleneksel matbaa baskısının dört tür süreci vardır:

Basılan ve basılmayan alanların aynı düzlemde olduğu ve aralarındaki farkın kimyasal veya fiziksel özelliklerle korunduğu planografiklere örnek olarak ofset litografi, kolotip ve serigrafisiz baskı verilebilir.

Baskı alanlarının düz bir yüzey üzerinde olduğu ve baskı yapılmayan alanların yüzeyin altında olduğu kabartma, örnekler: fleksografi ve tipo.

Baskı yapılmayan alanların düz bir yüzey üzerinde olduğu ve baskı alanının yüzeyin altına kazındığı veya oyulduğu gravür, örnekler: çelik kalıp gravür, gravür, dağlama, kolaj.

Baskı alanlarının, mürekkebin nüfuz edebileceği ince örgü ekranlar üzerinde olduğu ve baskı yapılmayan alanların, bu alanlardaki mürekkep akışını engellemek için ekran üzerinde bir şablon olduğu gözenekli veya Şablon, örnekler: serigrafi, şablon çoğaltıcı, risograf.

Tipo Baskısı

Tipo baskı, bir kabartma baskı tekniğidir. Bir işçi hareketli tip oluşturur ve bir baskı makinesinin yatağına kilitler, onu mürekkepler ve kağıda etki yaratan türden mürekkebi aktarmak için kağıda bastırır. Farklı işler için farklı kağıtlar vardır, kağıdın kalitesi kullanılacak farklı mürekkebi gösterir

Tipo baskı, 15. yüzyılın ortalarında Johannes Gutenberg tarafından icat edilmesinden itibaren metin basmanın normal biçimiydi ve ofset baskının geliştirildiği 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar kitaplarda ve diğer kullanımlarda yaygın olarak kullanılmaya devam etti. Daha yakın zamanlarda, tipo baskı zanaatkar bir biçimde bir canlanma gördü.

Ofset Baskı

Ofset baskı, yaygın olarak kullanılan modern bir baskı işlemidir. Bu teknoloji, en iyi şekilde, bir baskı plakası üzerindeki pozitif (doğru okuma) bir görüntünün mürekkeplenip plakadan bir lastik örtüye aktarıldığı (veya “ofset”) olduğu zaman olarak tanımlanır. Battaniye görüntüsü, plaka görüntüsünün ayna görüntüsü haline gelir. Ofset transfer, görüntüyü bir baskı alt tabakasına (tipik olarak kağıda) taşıyarak görüntünün tekrar doğru okunmasını sağlar. Ofset baskı, yağ ve suyun itilmesine dayanan bir litografik işlemi kullanır. Ofset işlemi, bir pres silindirine monte edilmiş düz (planografik) bir görüntü taşıyıcısı (plaka) kullanır. Yazdırılacak görüntü, mürekkep silindirlerinden mürekkep alırken, yazdırılmayan alan (asidik) bir su filmi çekerek görüntü olmayan alanları mürekkepsiz tutar. Çoğu ofset pres üç silindir kullanır: Plaka, battaniye, baskı. Şu anda, çoğu kitap ve gazete ofset litografi kullanılarak basılmaktadır.

Gravür

Gravür baskı, basılan görüntünün baskı plakasının yüzeyindeki küçük girintilerden oluştuğu bir gravür baskı tekniğidir. Hücreler mürekkeple doldurulur ve fazlalık bir doktor bıçağı ile yüzeyden kazınır. Daha sonra kauçuk kaplı bir rulo, kağıdı plakanın yüzeyine bastırır ve hücrelerdeki mürekkeple temas ettirir. Baskı silindirleri genellikle bakır kaplı çelikten yapılır ve daha sonra kromlanır ve elmas oyma ile üretilebilir; aşındırma veya lazer ablasyon.

Gravür baskı, dergiler, posta siparişi katalogları, ambalaj ve kumaş ve duvar kağıdı üzerine baskı gibi uzun, yüksek kaliteli baskı işleri için kullanılır. Ayrıca posta pulları ve mutfak tezgahı gibi dekoratif plastik laminatların basılmasında da kullanılır.

Fleksografi

Fleksografi bir tür kabartma baskıdır. Kabartma plakalar tipik olarak fotopolimerlerden yapılır. Süreç, esnek ambalaj, oluklu mukavva, etiketler, gazeteler ve daha fazlası için kullanılır. Bu pazarda ABD’de pazarın %80’ini, Avrupa’da %50’sini, Asya’da ise sadece %20’sini elinde tutarak gravür baskı ile rekabet etmektedir.

Diğer matbaa baskı teknikleri

Diğer önemli matbaa baskı teknikleri şunları içerir:

Boya süblimasyon yazıcısı

Inkjet, tipik olarak az sayıda kitap veya ambalaj basmak ve ayrıca ofset baskıyı simüle eden yüksek kaliteli kağıtlardan yer karolarına kadar çeşitli malzemeleri basmak için kullanılır. Inkjet ayrıca posta adreslerini doğrudan posta parçalarına uygulamak için kullanılır

Lazer baskı (toner baskı) çoğunlukla ofislerde ve işlemsel baskı (fatura, banka belgeleri) için kullanılır. Lazer baskı, doğrudan posta şirketleri tarafından değişken veri mektupları veya kuponlar oluşturmak için yaygın olarak kullanılır.

Karmaşık üç boyutlu yüzeylere baskı yapabilme özelliği ile popüler olan tampon baskı

Kabartma baskı, çoğunlukla kataloglar için kullanılır

Tişörtlerden yer karolarına ve düz olmayan yüzeylere kadar çeşitli uygulamalar için serigrafi

Intaglio, esas olarak para birimleri gibi yüksek değerli belgeler için kullanılır.

1990’larda faks baskısı için popüler olan termal baskı. Günümüzde süpermarket şarküteri tezgahlarında havayolu bagaj etiketleri ve bireysel fiyat etiketleri gibi etiketlerin basılması için kullanılmaktadır.

https://enkolaymatbaa.com/

https://enkolaymatbaa.com/etiket-sticker/

Related Posts