Grafikerlerin Yazı Fontu Seçerken Dikkat Etmesi Gerekenler

Grafikerlerin Yazı Fontu Seçerken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? Firmanızın hedef kitleye ulaşabilmesi için çeşitli reklam çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Reklam çalışmalarında en yaygın ve genellikle tercih edilen baskılardır. Çeşitli baskı ürünleri bulunmaktadır. Bu baskı ürünlerini kullanarak firmamız için belirlediğimiz hedef kitleye güvenli ve daha hızlı bir şekilde ulaşabilmekteyiz. Ancak baskı ürünlerinin etkili olabilmesi için oluşturulan tasarımların gören kişiyi etkilemesi ve akılda yer etmesi gerekmektedir. Bunun için tasarımlarda en çok dikkat edilmesi gerekenler yazı fontlarıdır.

Doğru yazı fontları seçilmeyen bir tasarım ne kadar para verirseniz verin çöptür.   Resmi kurum veya firmalar ile kişisel firmaların tasarımlarında kullanılan fontlar arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Her sektöre aynı fontlar kullanılması firmalar için pek de iyi olmamaktadır.

Resmi kurumlar ve firmalar ile özel veya kişisel sektörlerde kullanılan fontların farklı olmasının nedeni insanlara verdikleri hizmet ve hitap ettikleri toplulukların farklı olduğu için tasarımlarda kullanılacak olan yazı fontları farklılık göstermektedir.

Firmaya uygun bir yazı fontu seçerek bir tasarım oluşturulduğu takdir de firma reklamı oldukça başarılı bir şekilde yapılabilir. Yazı fontları oluşturulan tasarımların anlamlandırıp tasarıma özgü bir tarz oluşturarak baskı ürünlerini görecek kişileri daha iyi hissettirecektir. Böylelikle hazırlanılan tasarımların kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Sektöre Uygun Yazı Fontu Seçin

Tasarımcıların çalışmayı hazırlarken seçecekleri yazı fontları bütün çalışmayı baştan sona kadar etkilemektedir. Örneğin; Resmi kurum veya firmaların tasarımların da kullanılacak olan yazı fontları genellikle düz yazı fontları olmalıdır. Düz yazı fontları tasarımlara kurumsallık katmaktadır. Ancak özel yada kişisel firmalara yapılacak olan firmaların tasarımlarının tümünde düz yazı fontları kullanılması pek de doğru olmayacaktır.

Bu tarz sektörler için daha çok sıcak ve samimi yazı fontları kullanılması hem tasarımcının profesyonelliği için hem de firmanın belirlemiş olduğu hedef kitleyi arttırmasına destek olacaktır. Ancak tasarımın tamamını da düz font veya sıcak font yapmanız yanlış olacaktır. Tasarımda farklılıklar ne kadar az olursa o kadar değeri düşecektir. Okuyucularında ilgisini de düşürerek baskı ürünün popüleritesini de düşürecektir.

Başlık Kullanımında Yazı Fontu Seçimi

Tasarımlarda ki en can alıcı noktalar başlıklardır. Sektör her ne olursa olsun eğer yazı fontu başlık için seçilecekse kesinlikle düz yazı fontları seçilmelidir. Başlıklarda düz yazı fontları yanı sıra tırnaklı yazı fontları da seçilebilmektedir. Başlıklarına önem verilen bir tasarım başarılı bir şekilde hedef kitleye hitap edebilecek bir konuma gelebilmektedir. Bu sebeple tasarımcının başlıklar için seçeceği yazı fontu tasarımların kaderini belirliyor diyebiliriz.

Ancak bazı düz fontların arasında ki boşluk oldukça fazla ve zor okunabilmektedir. Siz tasarımcı olarak harfler arası boşlukları 1 – 2 tık kısarak tasarımlarınızı vazgeçilmez hale getirebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz fontlar da müşterileriniz ve reklamı görecek kişiler tarafınca kolay bir şekilde okunmalıdır. Başlıkların boyutları doğru bir şekilde belirlenirse eğer hedef kitleye katkısı daha çok olmaktadır. seçimi ile doğru karakter seçiminin geri dönüşleri daha olumlu yansıyacaktır.

Font Büyüklüğü Seçimi

Tasarımlarımızın vazgeçilmez olabilmesi için tasarımlardaki fontlara ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Tasarıma uygun font boyutu belirlenip uyarlandığı takdir de tasarımlar daha kaliteli görülebilmektedir. Baskının yapılacağı yüzey ile yazı fontları doğru orantılı olmalıdır. İçerik boyutlarına göre başlık boyutları daha büyük olmalıdır. Tasarımlarda en çok dikkati toplayan yerler başlıklardır bu sebeple başlıklara verilmesi gereken önem içeriğe verilen önemden daha fazla olmalıdır.

Yazı fontu, yazı boyutu vb. gibi unsurlar ortaya çıkarılacak olan kalitesini ortaya koymaktadır. Tasarımı görecek bir kişi baştan savma bir tasarıma bakmak istemez. Bu sebeple tasarımlarınız için en güvenilir ve profesyonel bir firma ile anlaşmak firmanız ve tasarımlarınız için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Ekibimiz ile birlikte siz değerli müşterilerimizin firmalarına uygun araştırmaları yaparak firmanıza uygun en profesyonel tasarım ve baskı hizmetini sunmaktayız. Sizlerde tecrübeli ekibimizden hizmet almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.