Tasarım Ve Çeşitleri Nelerdir?

Tasarım çeşitleri nelerdir? Tasarım hangi dallara ayrılmaktadır? Tasarım dediğimiz iş,Derya Deniz. Bu uçsuz bucaksız Derya’da olmaktan memnun mu memnunuz. Eh ama biz bu işi biliyoruz da, başkaları bilmesin mi yapmasın mı? Yapsın, yapsın.. Bu gün ki yazımızda, hedefimiz yeni başlayan ve başlamak isteyen dostlarımız için yol göstermek, bu alanda fikir kazandırmak olacak. Çoğu iş için geçerli olan çeşitlilik tasarım için normalin çok daha ötesinde dallanıp budaklanmış diyebiliriz. Tabi tasarımı hangi çatının altına sıkıştırdığımızda önemli. Her neyse, bu görecelilik kavramı çok su götürür. Bunlara çok bulaşmadan konumuza devam edelim .Tasarımın da kendi içerisinde ayrı ayrı türleri ve kolları var. Bu kolları grafik tasarım, mimari tasarım, peyzaj tasarım, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve mühendislik olarak sıralayabiliriz. Biz bildiğimiz ve konumuz olan “Grafik Tasarım” kolunu konuşacağız. Kendisi de içinde birçok kola ayrılıyor var. kolları da şu şekilde sıralayalım:

  • UI Grafik Tasarım

Bir kullanıcının, cihaz veya uygulama ile nasıl etkileşim kuracağı üzerine çalışan tasarım koludur. Herhangi bir uygulamada veya sitede gördüğümüz iletişim, sepete ekle, mesajlar vb. tuş ve dahası üzerine çalışılır. Kısacası biz bu işe, web sayfası tasarımı, tema tasarımı da diyebiliriz Aynı zamanda bu ahenk içerisinde UX ile beraber çalışırlar

.

  • ID Grafik Tasarım

Farklı şekillerde de başlıklandırılsa da, en özetleyici isim sanırım bu olur. Kimlik anlamına gelen ID Grafik Tasarımcısının işleri ise adından da belli olacağı üzere kurumsal veya bireysel bir kimlik tasarlamaktır. Bu tasarım, sloganından firma ismine, isminden logosuna kadar uzanabilir. Firmanın kullanacağı kartvizit, broşür, bardak ve promosyon gibi ürünlerinin tasarımlarını hazırlar. ID grafikerlerini bu işleri ayrı ayrı yapan grafikerlerden ayıran kısım, markanın tasarım görevlisi olması diyebiliriz. En yaygın türlerden birisidir diyebiliriz.

  • Dijital Reklam Grafik Tasarım

Kimlik Grafik Tasarımcılarıyla aslında paralel olarak görevlerini yerine getiriyor olsalar da aralarında büyük bir ayrım mevut. Bu ayrım, ID tasarımcının genelde somut nesneler üzerindeki tasarımlarla ilgilenmesi iken, Dijital Tasarımcılar firmanın sosyal platformdaki tanıtımlarının ve reklamlarının tasarımıyla ilgilenir. Şirket pazarlamacıları ile birlikte çalışan bu tasarımcılar dijital imaj noktasında büyük önem taşırlar.

  • Yayın Tasarım

Bu tasarım, elimize aldığımız ve üzerinde en ufak bir baskı emaresi olan her şey için geçerli diyebiliriz. Biraz daha açmak gerekirse, kitap, gazete, dergi ve katalog gibi ürünlerin editörlüğü bu mesleğin alanıdır.

  • Ambalaj Tasarım

Bu tasarım kolu ise, marketlerde satın aldığımız ürünlerin neredeyse tamamını kapsar. Üzerinde barkod olan (barkod olmayan lokal ürünlerde buna dahildir) her ürün ambalajı ve tasarımı doğrudan bu tasarım sınıfının ellerinden çıkmaktadır. Örneğin bir sabun ambalajı, içecek ambalajları , elektronik cihaz kutuları, aksesuar poşetleri bu tasarımların günümüzde sıkça karşımıza çıkan türlerindendir.

  • Hareketli Tasarım

Karşımıza en çok çıkan bu tasarım sınıfı ise gün içerisinde sıkça karşılaştığımız reklamları hazırlamaktadır. Tv’de ve Youtube’da gördüğümüz jenerik, tanıtıcı reklamlar, kamu spotları, eğitim videoları, video oyunları ve eğlenceli gifler bu tasarımcıların eserleridir.

  • Açık Alan (Çevre) Tasarım

Bu sınıf ise, genelde küçük ticarethaneler başta olmak üzere büyük firmalar dahil iç ve dış konsept tasarımlarını hazırlamaktadır. Bu tasarımlar en sık şekilde karşımıza tabela olarak çıkmaktadır. Haricen, mekan içi duvar yazıları, bilgilendirici tabelalarda bunlara dahildir.

  • İllüstrasyon

Şahsımca, en eğlenceli olan bu sınıf belki en sık rastladığımız tür olmayabilir ama en eğlenceli ve ilgi çekici olan tasarım sınıfı diyebiliriz. Aslında bu kolu tasarımdan ayrı tutmakta imkansız sayılmaz. Sanat olarak da nitelendirilebilir. Bu sınıfın icra ettiği işlere kısaca özetlemek gerekirse de şunları söyleyebiliriz; video oyunları, çizgi romanlar, albüm kapakları, konsept sanatı ve hazır fotoğraflar.

Tahmin edebileceğiniz üzere, tasarım bütün bu saydıklarımızla da sınırlandırılamayacaktır. Ama bütün bu yazdıklarımızdan eminim çoğunuz fark etmişsinizdir ki, tasarım hayatımızın neredeyse her yerinde karşımıza çıkıyor. Bu denli önem arz eden bu sektörün tarihçesini de ilerleyen yazılarımızda kaleme alacağız. Yeni başlayan ve başlama arzusu olan arkadaşlara umuyorum ki tercih yapabilecek kadar anlatabilmişimdir. Detay içerdiği kadar, eğlenceli de olan tasarım sektörü gün geçtikçe mesleki açıdan popülerleşiyor. Su götürmez başka bir gerçek ise ilerleyen yıllarda bu mesleğin daha da revaçta olacağıdır. Sağlıcakla kalın..