Organize Baskı ve Dijital Baskı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Matbaa nedir? Organize Matbaa nedir? Dijital Baskı nedir? Arasındaki farklar nelerdir? Gibi birbirini tamamlayan uzun soru dizelerine sıkça rastlıyoruz. Çoğu yere baktığınızda özellikle organize matbaa ve dijital baskı arasında ki farklara şeffaf bir şekilde erişmenin güç olduğunu farkettik. Dilimiz döndüğünce bu yazımızda sizlerle bunlara değineceğiz. Girizgahımızı çok uzatmadan, birlikte yazımıza devam edelim.

4 RENK BASKININ (CMYK) MANTIĞI NEDİR?

Soruların en sık sorulanı olmasa da temel teşkil ettiği için bu soruyla başlamak istedim. Önceki yazılarımıza da göz atarsanız CMYK 4 renk baskı ile ilgili daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Temel mantığı en basit şekilde anlatmak istersek şu şekilde özetleyelim. Baskının yapılacağı makinede 4 parkurumuz mevcut. Bu 4 parkurda 4 renk ayrı ayrı kağıda işlenmiş oluyor. Ve 4. Parkurun sonunda kartvizit, broşür veya stickerımız son halini almış oluyor. Biraz daha açarsak şöyle anlayabiliriz, 1. Parkurumuzda Camgöbeği rengi basılıyor, 2. Parkurumuzda Macenta rengi basılıyor, 3. Parkurumuzda Sarı rengi basılıyor ve işin son safhası olan 4. Parkurda ise anahtar (KEY) görevi taşıyan siyah rengi basılarak bu renk cümbüşünün ahengi sonrası ürünümüzün baskı aşaması tamamlanmış oluyor. Sonrasında ise sırasıyla Selefon, (varsa) Lak, Kesim, (varsa) Sıvama, Kesim ve son olarak Ayıklama gerçekleştiriliyor. Tüm bu aşamaların sonunda iste ürünlerimiz paketlenip müşteriye hazır hale getiriliyor.

ORGANİZE MATBAA (BASKI) İLE DİJİTAL BASKI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR? HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?

Organize ile Dijital arasındaki temel fark, müşteri gözüyle bakacak olursak süre ve fiyat farkıdır. Hem süre hem de fiyat açısından ciddi farklar karşımıza çıkıyor. Organize Matbaa işleyişinde süre ürünün cinsine göre 2-5 gün arası değişkenlik göstermektedir. Dijital Baskı da işe işleriniz aynı gün belki de aynı saat içerisinde bile işiniz hazır durumda olabiliyor. Süre olarak Dijital Baskı büyük avantaj sağlarken fiyat açısından Organize Baskı çok daha öne çıkıyor.  Süre bazında ortalama 5 kat avantajlı olan Dijital Baskı karşısında, Organize Baskı ise fiyat açısından neredeyse 5 kat daha uygun olması sebebiyle çoğu bağımsız Ajans ve Grafiker süreden feragat edip fiyatta büyük tasarruf sağlıyor. Peki bu farkın sebebi nedir? Organize Matbaalarda işleyiş işlerin toplanmasıdır. Dijital Baskılarda böyle bir durum söz konusu değildir. İş hazırlanır ve direkt olarak baskıya girer.

Organize Baskıda bir tabakaya 144 farklı iş aynı anda konulmaktadır. Süreyi uzatan başka bir faktör aynı anda baskıya girecek 144 işin toplanmasıdır. Yani bir tabakayı 144 farklı iş bölüşmektedir. Fakat Dijital Baskıda tabaka tamamiyle bir müşteriye aittir. Tabakanın tamamından yararlanamama gibi durumlar söz konusu olabilir. Kim hangi baskıyı tercih ediyor ve biz hangisini tercih etmeliyiz? Kartvizit üzerinden gidecek olursak, 1000 adet ve üzeri adetlerde Ajans ve Grafikerlerin şüphesiz tercihi eğer işler acil değilse organize baskıdan yana olacaktır. Adedimiz 1000 altına düştüğü zaman, işimizi istesek de organize baskıya alamıyoruz. Dijital Baskı genellikle yüksek adetli işlere ihtiyacı olmayan veya işinin aynı gün baskıdan çıkmasını talep eden müşterilerimize önerdiğimiz baskıdır. Pek tabii sadece bunlarla da sınırlı kalmayıp, adedi yüksekte olsa, ebatları ve şekilli kesim isteyen müşterilerimizin yine tercihi dijital baskı olabiliyor.

4 RENK HARİCİ BAŞKA BASKI SEÇENEKLERİ VAR MI?

Evet, kendi içinde farklı dallara bürünerek 4+2 ve 4+4 baskı seçenekleri de mevcut. Bu baskılar Hi-Fi olarak geçmektedir. 4 renk üzerine özel karışımlarla eklenen spot renklerde olabiliyor.