Dropshipping Nedir? Dropshipping Ticareti Karlı mıdır?

dropshipping

dropshipping

Dropshipping Nedir?

Dropshipping ya da drop shipping, satıcının müşteri siparişlerini kabul ettiği ancak satılan malları stokta tutmadığı bir perakende satış şeklidir. Bunun yerine, bir tedarik zinciri yönetimi biçiminde, siparişleri ve bunların sevkiyat ayrıntılarını ya üreticiye, bir toptancıya, başka bir perakendeciye ya da bir sipariş karşılama merkezine aktarır ve ardından malları doğrudan müşteriye gönderir.

Bu nedenle, perakendeci bir ürünün pazarlanmasından ve satılmasından sorumludur, ancak ürün kalitesi, depolama, envanter yönetimi veya nakliye üzerinde çok az kontrolü vardır veya hiç kontrolü yoktur. Bu, bir depo – hatta tuğla ve harçlı bir mağazanın bakımını yapma, envanter satın alma ve depolama ve bu tür işlevler için gerekli personeli istihdam etme maliyetlerini ortadan kaldırır.

Diğer herhangi bir perakende biçiminde olduğu gibi, satıcı, bir ürünün toptan ve perakende fiyatı arasındaki farktan, tahakkuk eden ilgili satış, tüccar veya nakliye ücretlerinin düşülmesiyle elde ettiği kârı elde eder.

Dropshipping Modelleri

Bir drop nakliye iş modeli, bir tuğla ve harç deposu gerektirmez. Tamamen ortadan kaldırılabilir veya stoksuz sipariş karşılama iş modeliyle birleştirilebilir. Fiziksel bir perakendeci, teslim edilmeyen olası ürünleri sergileyebilir, bir katalog aracılığıyla postayla sipariş öğeleri hakkında ayrıntılar sağlayabilir veya yalnızca çevrimiçi olarak erişilebilen bilgiler içeren bir web sitesi sağlayabilir. Sanal bir perakendecinin yalnızca bir web sitesi vardır.

Dropshipping perakendecilerinin uygulamayı veya diğer perakendecilerde olduğu gibi sundukları ürünlerin toptan satış kaynağını açıklamaları gerekmez. Bu, “kör sevkiyat” (satıcıya karşılık gelen bir iade adresi olmadan mal sevkiyatı), “özel etiketli sevkiyat” (malların toptancıdan perakendeciye özel bir iade adresiyle sevk edilmesi) veya bir sipariş karşılama odası kullanılarak gerçekleştirilebilir. Nihai sipariş sağlayıcı, perakendecinin şirket adı, logosu ve iletişim bilgileri gibi ayrıntıları içeren özelleştirilmiş bir sevk irsaliyesi de içerebilir.

Olağandışı durumlarda, küçük bir perakendeci (genel olarak halka küçük miktarlarda satan) bir ürün için tek bir büyük sipariş aldığında, stoksuz nakliye gerçekleşebilir. Perakendeci, malların üreticiden veya distribütörden doğrudan müşteriye gönderilmesini ayarlayabilir.

Dropshipping Yapılan E-Ticaret Siteleri

eBay gibi çevrimiçi açık artırma sitelerindeki satıcılar, satılan ürünleri stoklamadan ürünleri dağıtmanın bir yolu olarak dropshipping nakliyeyi de kullanır. Bir satıcı, bir ürünü yeni olarak listeler ve doğrudan toptancıdan müşteriye gönderilen ürünleri satın alır.

Satıcının karı, satış ve toptan satış fiyatları arasındaki farktan, tahakkuk eden ilgili satış, tüccar veya nakliye ücretlerinin çıkarılmasıyla elde edilen farktır. Ancak, satıcılar tarafından kullanılan bazı drop nakliye yöntemlerine eBay hizmet şartları kapsamında izin verilmez. Bu, bir satıcının ürünü başka bir çevrimiçi pazardan satın alarak ve ürünü müşteriye sevk ettirerek bir siparişi yerine getirdiği drop nakliye yöntemlerini içerir. Bu yöntemi kullanan satıcılar eBay’den uzaklaştırılabilir.

Dropshipping Satışı

Ürünler, bir stoksuz satış perakendecisi tarafından mevcut olarak listelenebilir, ancak gerçekte ya toptancıdan ya da ürünün üreticisinden geri sipariş verilebilir. Siparişin yerine getirilmesindeki bu tür potansiyel gecikmeler her zaman bilinmez veya bilindiğinde bile bir satıcı tarafından ifşa edilir.

Ayrıca satıcının kontrolü dışında genişletilebilirler. Aynı şekilde, siparişin yerine getirilmesi ve nakliye gecikmeleri satıcının kontrolü dışındadır, ancak alıcının işlemlerinden nihai memnuniyetine kötü bir şekilde yansıyabilir. Bu, satın alma işleminin hem öncesinde hem de sonrasında satıcının her iki tarafında zamanında ve doğru bilgi sağlamasına prim verir.

2006’dan bu yana, Çin’de, birçoğu hem şirketlere hem de bireylere toptan ve dropshipping nakliye hizmetleri sunan birçok dropship şirketi ortaya çıktı. Bu, büyük ölçüde e-tedarikin artan kolaylığından ve internetin artan kısmından kaynaklanmaktadır. ticarette oynuyor. Çin merkezli stoksuz gemi tedarikçileri, küçük paketler için geliştirilmiş lojistik ve ticaret engellerinin hafifletilmesi nedeniyle aynı ülkedeki distribütörlerle giderek daha fazla rekabet edebiliyor.

Dropshipping Dolandırıcılığı

Dropshipping dolandırıcılarının kralı Ekim Nazım Kaya’dır. İnsanlara hayal satarak dropshipping ile kazanılamayacak paraları, verdiği uyduruk kurslar sayesinde kazanmıştır. Dropshipping, internet tabanlı ev işi dolandırıcılıklarında da belirgin bir şekilde yer aldı. Dolandırıcılar, dropshipping’i kazançlı bir “evden çalışma fırsatı” olarak tanıtacak ve kurbanlara, açılan işletmelerin bir listesinin satılacağı sevkiyat siparişleri verilebilir. Bu işletmeler toptancı olmayabilir, ancak satacak kendi ürünleri olmayan perakendeciler ve toptancılar arasında aracı olarak hareket eden diğer işletmeler veya bireyler olabilir.

Bu aracılar genellikle kurban için çok az kar marjı bırakan ve hizmetlerinin kullanımı için düzenli bir ücret talep eden fiyatlar talep eder. 2018’de, Gimlet Media podcast Reply All, dropshipping fenomenini araştırarak, dropshipping yapanların müşterilerini mikro-hedefleme yolunu araştırdı, ancak aynı zamanda, bazılarının vaatlerine rağmen, mikro-nakliyenin kendisinin oldukça şüpheli bir endüstri olduğunu buldu. En iyi bilinen stoksuz nakliye yardımcılarından, birkaç stoksuz nakliyeci aslında herhangi bir kar elde eder.

2016’da Buzzfeed, Çin’de müşterilerin reklamı yapılmayan ürünleri nasıl aldığını veya hiç ürün almadığını açıklayan, Çin’deki vicdansız stoksuz nakliyecileri ifşa eden bir makale yayınladı.

Drop Shipping’in bir etkisi, bir stoksuz kargo paketi alan müşterilerin ürün için fazla ödeme yaptıklarını fark etmeleri, ürünü satıcıya iade etmeleri ve ardından aynı ürünü doğrudan üreticiden yeniden sipariş etmeleridir. İadeyi işleme koymanın maliyeti ve satılamayan iade edilen ürünün kaybı, ilk gönderen için önemli kayıplara neden olabilir.

https://enkolaymatbaa.com