Kartvizit Nedir? Kartvizit Baskısı Nasıl Yapılır?

ucuz kartvizit

ucuz kartvizit

Kartvizit Nedir?

Kartvizitler, bir şirket veya şahıs hakkında ticari bilgiler içeren kartlardır. Resmi tanıtımlar sırasında kolaylık ve hafıza yardımı olarak paylaşılırlar. Bir kartvizit tipik olarak, verenin adını, şirketini veya ticari bağlantısını (genellikle bir logo ile) ve sokak adresleri, telefon numaraları, faks numaraları, e-posta adresleri ve web sitesi gibi iletişim bilgilerini içerir. Elektronik iletişimin ortaya çıkmasından önce kartvizitler teleks detaylarını da içerebilir. Artık Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya adreslerini içerebilirler. Geleneksel olarak, birçok kart beyaz stok üzerine basit siyah metindi ve oyulmuş bir plakadan basılan kartların ayırt edici görünümü ve hissi, arzu edilen bir profesyonellik işaretiydi. 20. yüzyılın sonlarında, teknolojik gelişmeler tarz değişikliklerine yol açtı ve bugün profesyonel bir kartvizit, genellikle çarpıcı görsel tasarımın bir veya daha fazla yönünü içerecektir.

Ucuz Kartvizit Baskısı

Kartvizitler, bir çeşit kart stoğu üzerine basılır, görsel etki, baskı yöntemi, maliyet ve kültürel veya organizasyonel normlara ve kişisel tercihlere göre değişen diğer detaylar. Bir kartvizitin ortak ağırlığı, bazı yerlere göre değişir. Genellikle, kartvizitler 350 g/m2 (yoğunluk), 45 kg  veya 12 pt (kalınlık) olan stok üzerine yazdırılır.

Kişisel lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcıların ortaya çıkışı, insanların özel olarak tasarlanmış önceden kesilmiş stok kullanarak evlerinde kartvizit yazdırmasını mümkün kıldı. İlk başta, bu kartların ağırlıkları belirgin şekilde daha hafifti ve delikler kenarlarda hissedilebiliyordu, ancak hem yazıcıların hem de kağıdın tasarımındaki gelişmeler, kartların profesyonel bir görünüm ve hisle basılmasını mümkün kıldı.

Tam renkli fotoğrafları olmayan yüksek kaliteli kartvizitler normalde yaprak beslemeli ofset baskı makinelerinde spot renkler kullanılarak basılır. Bazı şirketler spot renklerini markalaştıracak kadar ileri gitti (örnekler UPS kahverengi, Owens-Corning pembesi ve Cadbury’s morudur). Kartvizit logosu tek renk ve türü başka bir renk ise işlem iki renkli olarak kabul edilir. Kartın ihtiyacına göre daha fazla spot renk eklenebilir. Dijital baskı ve toplu baskının kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, artık kartvizitleri tam renkli basmak uygun maliyetli hale geldi.

Oyulmuş plakalarla baskının etkisini simüle etmek için, ıslak mürekkebe yapışan plastik bir toz uygulamasını kullanan, termografi adı verilen daha ucuz bir süreç geliştirildi. Kartlar daha sonra plastiği kart üzerinde eriten bir ısıtma ünitesinden geçirilir. Mat laminat üzerine spot UV verniği de benzer bir etkiye sahip olabilir.

Tam renkli kartlar veya birçok renk kullanan kartlar, tabaka beslemeli baskı makinelerinde de basılır; ancak CMYK (camgöbeği, macenta, sarı ve siyah) dört renkli baskı işlemini kullanırlar. Her rengin birbiri üzerine basılmış ekranları geniş bir renk gamı ​​yaratır. Bu baskı yönteminin dezavantajı, taranan renklerin yakından incelenirse küçük noktaları ortaya çıkaracak olmasıdır, oysa spot renk kartları çoğu durumda düz yazdırılır. Çizgili veya siyah olmayan tipte, 5 puntodan küçük basit kartlar için spot renkler kullanılmalıdır.

Bir kartvizit ayrıca UV parlak kaplama (ofset-uv baskı) ile kaplanabilir. Kaplama, tabaka beslemeli bir baskı makinesinde ek bir ünite kullanılarak başka bir mürekkep gibi uygulanır. Bununla birlikte, UV kaplamalar spot kaplama olarak da uygulanabilir – yani alanlar kaplanabilir ve diğer alanlar kaplanmamış bırakılabilir. Bu, ek tasarım potansiyeli yaratır. UV Kaplama, baskıdan önce uygulanan parlak veya yarı parlak kaplamaya sahip kaplamalı stok ile karıştırılmamalıdır.

Kartvizitler, kartın yüzeyine kaynaştırılmış toner kullanan bir dijital fotokopi makinesi ile de basılabilir, ancak birçok modern baskı firması bunun yerine artık ofis fotokopi makinelerinden farklı olan yüksek kaliteli “Dijital Baskı Makineleri” kullanmaktadır. Konica Minolta’dan Bizhub 5500’den en yeni HP Indigo Dijital Baskı Makineleri gibi son teknoloji ünitelere kadar.

Bazı eski ofis fotokopi makineleri yoğun kartvizit stoğu çalıştırmakta sorun yaşamış olsa da, en yeni dijital baskı makineleri 407 g/m2 (150# kapak stoğu) ve polipropilen gibi özel yüzeylere baskı yapabilir. Hem tabaka hem de web beslemeli modellerde mevcut olan birçok modern dijital baskı makinesi Pantone spot renklerini taklit edebilir, tek geçişte yedi renge kadar baskı yapabilir ve hatta bazıları gömülü spektrofotometreler ve hava destekli besleme sistemleri içerir.

Kartvizit Üretimi

UV kaplamalar ve sulu kaplamalar gibi diğer kaplamalar, kartların üretimini hızlandırmak için kullanılır. Kuru olmayan kartlar “ofset” olur, yani bir kartın önündeki mürekkep bir sonrakinin arkasını işaretler. UV kaplamalar genellikle oldukça parlaktır ancak parmak izi bırakma olasılığı daha yüksektir, sulu kaplamalar ise fark edilmez ancak kartın ömrünü uzatır. Kaplamasız stokta mat bir sulu kaplama kullanmak ve çok dayanıklı kaplamasız kartlar elde etmek mümkündür ve ince stoklu kartları kalınlaştırmak ve daha dayanıklı hale getirmek için UV kaplama veya plastik laminasyon da uygulanabilir.

Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kartlar tasarlanırken, renk bitmiş kesim boyutunun kenarına kadar uzanırsa, bunlara taşma verilir. (Taşınma payı, yazdırılan çizgilerin veya renklerin, üzerine yazdırıldığı kağıdın kesileceği çizginin ötesindeki uzantısıdır.) Bu, bıçağın kestiği yerdeki çok küçük farklılıklar nedeniyle kağıdın beyaz kenarlar olmadan kesilmesini sağlamaya yardımcı olmak içindir. kartlar ve kartları düzgün bir şekilde kesmek neredeyse imkansız. Sadece tüylerin kesilmesi beyaz çizgilerle sonuçlanabilir ve kesim sırasında bıçağın kendisi kağıdı çeker. Kağıt üzerindeki görüntü aynı zamanda bir ofset baskı makinesinde genellikle bir ince çizgi ile kapalı olan, ancak bir fotokopi makinesi veya bir kopyalayıcı baskı makinesi gibi alt uç ekipmanlarda oldukça büyük olabilen, sekme adı verilen sayfadan sayfaya kayabilir. Boşluklar tipik olarak kartın her tarafında fazladan 3,175 (1⁄8) ila 6,35 mm (1⁄4 inç) arasındadır.

https://enkolaymatbaa.com/kartvizit/