Baskıya Uygun Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Baskıya Uygun Tasarım Nasıl Hazırlanır

Baskı için özel tasarımlar kağıt, metal, plastik vb. gibi materyallerin üzerine uygulanarak elde edilmektedir. Baskı işlemlerinin kaliteli ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için baskıya uygun boyutlarda hazırlanması ve tasarım konusunda gerekli unsurları taşıyor olması gerekmektedir.

Tasarımlarda Kullanılacak Renk Türü Ne Olmalıdır?

RGB, CMYK, PANTONE gibi renk türleri bulunmaktadır. RGB genellikte sosyal medyalar için üretilen içeriklerde kullanılan bir renk türüdür. CMYK ve PANTONE renk türleri baskı için uyarlanmış renk modelleridir. Ancak her baskı ürününe CMYK veya PANTONE kullanılmamalıdır. Her baskı ürününde renk türleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin kartvizit ve broşür siparişlerinde hazırlanan tasarımlar CMTK ren düzenine göre tasarlanmalıdır.

Tasarımın Güvenli Alan İçerisine Yerleştirilmesi

Baskı ürünlerimizin tasarımlarını hazırlarken en çok dikkat etmemiz gereken 3 unsur bulunmaktadır. Tasarım taşma payı, hazırlayacağımız tasarımın en dışında bulunan yaklaşık 3 mm kalınlığında bir çerçevedir. Baskı sonrası taşma alanı kesilmektedir. Bu sebeple hazırlanan tasarımların boyutuna taşma payının boyutu da eklenmelidir. Hazırladığımız tasarımın boyutunu 194 mm genişliğe 200 mm yükseklik olarak düşünelim.

Tasarım boyutunun üzerine taşma payını da eklemeniz gerekmektedir. Yani yeni boyutunuz 200 mm genişliğe 206 mm yükseklik şeklinde olmaktadır. Yani bu alana tasarımımız ile ilgili içerikler eklenmelidir. Belirmiş olduğumuz bu kurallara dikkat etmediğiniz takdirde firmanız için hazırlatmış olduğunuz tasarımlar çöp olabilir. Bu sebeple bu unsurlara dikkat etmenizde fayda var diyebiliriz.

Yüksek Çözünürlükte İçerik Ve Görseller Kullanın

Baskı ürünlerinizin tasarımlarında kullanacağınız tasarımlar ne olursa olsun yüksek çözünürlükte ve kalitede olmak zorundadırlar. Görüntü kalitesi düşük olan tasarımlar basıldığı takdir de müşteriler tarafınca hoş görülmediğinden dolayı hedef kitlenize ulaşamayabilirsiniz. Bir çok firma ve grafiker tarafınca tasarımlarda tercih edilen çözünürlük 300 DPI’dır. Ancak bu değer ürün boyutunuza göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Siparişiniz ve Tasarımınız Uyumlu Mu?

Herhangi bir firmaya vermiş olduğunuz sipariş kriterleri ile ortaya çıkarılacak olan tasarım bir biri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bununla birlikte tasarımızın ön – arka baskı ve yatay – dikey baskı yönleri ile uyumlu olması gerekir. Aksi takdirde tasarımınızı güncellemeniz gerekmektedir.

Baskıya Uygun Tasarımlar Hazırlanmadıysa Ne Yapılır?

Firmamızda vermiş olduğunuz tasarımlar baskıya uygu bir şekilde tasarlanmış ve baskı sırasında herhangi bir sorun çıkartmayacak tasarımlar olmalıdır. Eğer tasarımınız yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları sağlamıyorsa oluşabilecek sorunları göze almışsınız demektir.

Baskıya uygun bir tasarımınız yoksa tasarımınız ekiplerimiz tarafınca baskıya uygun hazırlanır. Bu sebeple tasarımlarınızın teslimi geç olabilir.

Yeni ve baskıya uygun tasarımlar istenebilir. Tasarımlarınız hazırlanana kadar basım işlemi yapılamaz bu sebeple teslimatınız gene gecikebilir.

Tasarımdaki hatalar nedeniyle basım sırasında çeşitli sorunlar çıkabilir. Eğer tasarımlarınız bize ait değilse oluşan tüm sorunlar siz müşterilerimize ait olmaktadır.

Bu gibi olumsuz sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız eğer belirtmiş olduğumuz adımların tümünü tasarım sırasında düşünmenizi tavsiye ederiz. Eğer bu tarz işlemler ile de uğraşmak istemezseniz firmamızdan tasarım desteği alabilirsiniz.

Photoshop’ da Tasarım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle bir çok grafiker tarafından Photoshop resim düzenleme ve tasarlama programı kullanılmaktadır. Photoshop da ki kolaylıklar ve zorluklar bir birleri ile paralel bir şekilde ilerlemektedirler. Profesyonel düzeyde Photoshop bilmeyen bir kişi programdan istediği verimliliği alamamaktadır. Buda hazırlamış olduğu tasarımların pek de iç açıcı olmamasına neden olmaktadır.

Photoshop bilginiz yoksa ancak profesyonel ve akılda kalıcı bir tasarım ve basım işlemi istiyorsak eğer, işin içerisinde profesyonel birinin olmasın fayda olduğunu belirtmek isteriz. Profesyonel kişiler sayesinde hazırlatacağınız tasarımlar daha akılda kalıcı olarak hedef kitleye ulaşmanıza neden olabilir. Tecrübeli grafiker çalışanlarımız ile birlikte siz değerli müşterilerimize her türlü tasarım desteğini uygun fiyatlara profesyonel bir şekilde verebilmekteyiz. Müşterilerimize sunmuş olduğumuz hizmetlerden faydalanmak için bizlerle iletişime geçerek detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Web sitemiz üzerinden sizlere uygun olarak yüklediğimiz şablonları kullanarak kendi tasarımınızı yapabilir, bizlere baskıya yollayabilirsiniz.

Tasarım düzenleme sayfasına gitmek için tıklayın: https://enkolaymatbaa.com/design-editor/